< Zpět do archivu

Čtvrtá ochutnávka alsaských vín - Rieslingy z Andlau a jeho 3 Grand Crus, 19.12.2015

Vážení přátelé, drazí hosté, skuteční milovníci a znalci vín!

 

Po minulé třetí povedené ochutnávce alsaských Rieslingů pro vás na předvánoční čas – v sobotu 19.12. – chystáme v naší restauraci U všech kukaček Čtvrtou ochutnávku alsaských vín, v tomto roce poslední.

 

A letošní ochutnávky zakončíme opravdu ve velkém stylu! Tentokrát totiž zavítáme do alsaského městečka Andlau ležícího na samém úpatí pohoří Vogézy (Vosges), které se jako jediné v celém Alsasku může pyšnit třemi vinicemi klasifikace Grand Cru ve svém katastru: Kastelberg, Moenchberg a Wiebelsberg. Každá tato vinice je specifická svým odlišným terrois zejména co se podloží týče (viz níže), což se odráží v odlišném charakteru vín pocházejících z té či oné vinice. My budeme mít možnost toto pozorovat a hodnotit opět na královské odrůdě Riesling d'Alsace, z vinařství Domaine des Marronniers – Guy Wach. Jedná se o skutečnou špičku alsaského vinařství, jak je vidět na oceněních, která všechny tyto rieslingy posbíraly na světových výstavách:

Riesling Andlau 2013 (Médaille d'Or, Concours International 2015 Gilbert & Gaillard)
Riesling Grand Cru Wiebelsberg 2011 (Médaille d'Or, Concours International 2015 Gilbert & Gaillard)
• Riesling Grand Cru Moenchberg 2011 (Club 90 Or, Sélectionné par le Guide Gilbert & Gaillard)
• Riesling Grand Cru Kastelberg 2012 (Club 90 Or, Sélectionné par le Guide Gilbert & Gaillard)

 

Přesto jsme schopni cenu celé večeře i s degustační sklenkou vína (0,1 l) ke každému chodu udržet na úrovni poslední ochutnávky – 840,- Kč, včetně vody a kávy. Sledujte naše webové stránky a facebook, kde se brzy dozvíte rovněž složení degustačního menu, které pro nás jako obvykle připraví náš šéfkuchař pan Václav Kohout.

 

Doporučujeme včas udělat rezervaci, protože kapacita na tuto speciální ochutnávku je omezena na max. 7 účastníků. A to nejlépe mailem na adrese info@hotelmadr.cz nebo telefonem 722 908 202. Úhrada za večeři se platí na místě, není potřeba provést platbu předem.

 

Přijďte si s námi užít zajímavé kulinářské zážitky a skvělá vína v příjemné společnosti a prostředí!

 

Eva a Petr Větrovských

 

 

Abyste se měli opravdu na co těšit, přidáváme ještě několik základních informací k jednotlivým vinicím:

 

Kastelberg

V dolní části svahu převládají silurské štěpné břidlice zvané Steige, které se na jiných alsaských vinicích nevyskytují. Výše převládá Andlauská žula a na samotném vrcholu tvrdé horniny jako je křemen, slída a chlorit. Půda je tu značně kamenitá, dobře odvodněná. Svou rozlohou 5.82 ha patří Kastelberg k nejmenším alsaským Grands Crus. Další zvláštností Kasltelbergu je odrůdová skladby révy vinné. Je tu zastoupena totiž jediná odrůda a tou je Riesling. Vinice byla osázena révou už Římany – je jednou z nejstarších v Alsasku. První psané historické dokumenty, které zmiňují výrobu vín, pocházejí z roku 1064. Kouzlo Rieslingu Grand Cru Kastelberg spočívá v jeho eleganci, mužnosti a jemné, nevtíravé vůni. Díky unikátním vlastnostem půdy má toto velké víno vynikající předpoklady k archivaci. "Ses vins expriment la droiture et autant de tranchant que le schiste dont il est fait. Ce terroir donne des Riesling structurés, d'une précision rare."

 

Moenchberg

Mezi městečkem Andlau a obcí Eichhoffen pokrývá vinice Moenchberg mírně svažitý svah s jihovýchodní expozicí, v nadmořské výšce mezi 230 a 260 metry. Leží zcela na čtvrtohorní ledovcové suti, více či méně jílovité, pokrývající svah z terciárního vápence. Půda struktura je velmi jemná, jílovitá nebo prachovitá, někdy vápenatá poblíž hřebenu. Je ve tvaru půlměsíce, úbočí svahy směrem na jih, chráněná před větrem. Vinice si vychutnává maximální slunce v suchém a velmi teplém prostředí, tvořící ideální mikroklima. Rovněž Moenchberg je jednou z nejstarších vinic Alsaska, osázenou již během římské éry. Riesling Alsace Grand Cru Moenchberg představuje eleganci, dobře strukturované tělo a příjemnou svěžest, je to vynikající víno k archivaci. „Ses pentes douces abritent un terroir généreux qui donne des vins charnus, complexes et d'une élégante noblesse."

 

Wiebelsberg

Na severním vstupu do údolí Andlau, bezprostředně na východ od Kastelbergu, se rozkládá vinice Wiebelsberg mezi 250 a 300 metry. Tato vinice leží převážně na pískovci, v nižších polohách na jílovito –pískovcové suti. Vzhledem k tomu, že pískovec je složen převážně z křemenných krystalů, je zde půda volná, písčitá, dobře odvodněná a velmi rychle se ohřívá. Příkrý svah pomáhá půdě využít veškeré výhody, které vinici poskytuje sluneční svit, zejména v průběhu podzimu. Široká jižní expozice, strmý svah, řeka na úpatí kopce, všechny tyto prvky pomáhají vytvářet ideální mikroklima pro výrobu Grand Cru vína. Riesling Alsace Grand Cru Wiebelsberg pro svůj jemný a přesto výrazný květinový buket, ovocnost, a ušlechtilé, elegantní tělo, představuje velké víno, které stárnutím v láhvi jen získává. „Svelte et raffiné, le Riesling épouse le galbe puissant de ce grand terroir."

< Zpět do archivu